Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite
ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK

Genel Bilgiler


Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü, Türkiye'deki diğer İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki bölümlerden farklı olarak işletme, ekonomi, ticaret, hukuk ve lojistik faaliyetlerini uluslararası çerçevede ele almaktadır. Bu açıdan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan bölümleri uluslararası bağlamda tamamlayıcı niteliktedir. Ayrıca dünyada uygulanan ticaret ve lojistik faaliyetlerin yasal ve ekonomik açıdan benzerlik gösterdiği düşünüldüğünde bölüm ders içeriklerinin dünya çapında denklik sağlanacak şekilde ele alınmış olması da önem arz etmektedir. Bu kapsamda bölümümüzde, ilk iki yılda eğitim programına konulan teorik dersler ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik alanı ile ilgili temel bilgiler verilmektedir. Ayrıca hem genel İngilizce hem de Mesleki İngilizce dersleri ile yeterli düzeyde yabancı dil bilgisi kazandırılmaya çalışılmaktadır. Özellikle üçüncü ve dördüncü sınıf ile birlikte öğrencilerin piyasa dinamiklerine hâkim olması ve kendilerini geliştirerek gerekli donanımı elde etmeleri hedeflenmektedir. Ayrıca 2022/2023 eğitim öğretim yılı itibari ile müfredatımız yenilenmiş, 7+1 eğitim sistemine geçilmiş ve bu kapsamda dördüncü yılın bahar dönemine staj (zorunlu) eklenmiştir. Bu uygulama ile öğrencilerimizin henüz mezun olmadan, 7 dönem boyunca üniversitede edindikleri akademik bilgilerin 8.  dönem itibariyle uygulamada nasıl yer bulduğunu görmeleri ve staj yaptıkları kurumlarda aktif olarak çalışarak bilgi ve becerilerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır.
                                                                                               
Günümüzde yaşanan yoğun ekonomik küreselleşme çerçevesinde “Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü” Türkiye’de üniversiteler bünyesinde yeni yapılandırılmakta olup ilgi gören bir bölüm haline gelmiştir. Bu yüzden “Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümü” mezunlarının çalışma alanları oldukça geniş bir yelpazededir. Mezunlarımız tüm şirketlerin dış ticaret, finans, lojistik departmanlarında iş bulabilecek olmakla beraber özellikle ithalat ve ihracat firmaları, gümrükler ve liman işletmeleri ile sayıları giderek artan lojistik firmalarında gelecek vaat eden işler ve saygın meslekî pozisyonlar bulabileceklerdir. Dört yıllık lisans öğretimi veren “Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü” ekonomi, uluslararası ticaret, finans, bankacılık ve lojistik alanlarında öğretim yapan diğer fakülte ve yüksekokul bölümlerine eşdeğer olduğu için, mezunlarımızın bu okullardan mezun olanların elde edebilecekleri tüm yasal haklara sahip olma olanakları da vardır. Bir başka iş alanı ise, mezunlarımızın bu alanda kendi iş olanaklarını yaratmalarıdır. Bu noktada son zamanlarda önem verilen TÜBİTAK ve KOSGEB başta olmak üzere gerçekleştirilen girişimci yetiştirme programlarına katılarak ve uluslararası bilgi birikim kazanarak uluslararası alanda girişimcilik faaliyetinde bulunabilirler. Bunun yanında “Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü” mezunları ayrıca akademik kariyerlerini sürdürme olanağına da sahiptirler. 

Bölümümüz hakkında program tanımı, program çıktıları ve programın öğretim planı gibi bilgilerin yer aldığı bologna bilgi paketleri sayfamıza ulaşmak için buraya tıklayınız!

Ders Programı

Öğrencilerin Dikkatine: Ders kaydı yaparken seçmeli derslerin çakışmamasına dikkat edilmesi önemle duyurulur.

Ders Programına Ulaşmak İçin Tıklayınız!!

Doç. Dr. Erol TEKİN
Doç. Dr. Erol TEKİNBölüm Başkanı etekin@kastamonu.edu.tr
Telefon: +90 (366) 280 2140
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Doç. Dr. Memduh Alper DEMİR
Doç. Dr. Memduh Alper DEMİRBölüm Başkan Yardımcısımademir@kastamonu.edu.tr
Telefon: +90 (366) 280 2115
Akademik Veri Yönetim Sistemi
	
Doç. Dr. Burak ÖZDEMİR
Doç. Dr. Burak ÖZDEMİRBölüm Başkan Yardımcısıbozdemir@kastamonu.edu.tr
Telefon: +90 (366) 280 2159 
Akademik Veri Yönetim Sistemi
	
Arş. Gör. Sultan ÇOŞKUN KAYA
Arş. Gör. Sultan ÇOŞKUN KAYAsultancoskun@kastamonu.edu.tr
Telefon: +90 (366) 280 2124
Akademik Veri Yönetim Sistemi